Kansere Karşı En Detaylı Görüntülemeyi Sağlayan Türk Doktor

Geçtiğimiz dönemde 3 boyutlu yazıcılar ile organ üreterek ismini duyuran Türk doktor Ali Ertürk; Almanya’da faaliyet gösteren ekibi ile birlikte en küçük kanser hücrelerinin tespitini yapan bir görüntüleme cihazı geliştirdi.

Mayıs 30, 2020 tarafından Necip Sünbül

Geçtiğimiz dönemde 3 boyutlu yazıcılar ile organ üreterek ismini duyuran Türk doktor Ali Ertürk; Almanya’da faaliyet gösteren ekibi ile birlikte en küçük kanser hücrelerinin tespitini yapan bir görüntüleme cihazı geliştirdi.

Cihazın bu işlemi gerçekleştirebilmesi için öğrenme tabanlı yapay zeka kullanan doktorlar, bu cihaz için DeepMACT algoritmasını geliştirdi. Öğrenme tabanlı olan bu algoritma ile tamamen şeffaflaştırılan denekler de bulunan en küçük kanser hücreleri bile görünür hale getiriliyor.

DeepMACT algoritması ile geliştirilen bu cihaz sayesinde kanserin metastaz yapması durumunda aylarca süren tespit testlerinde daha kısa bir sürede ve daha doğru bir biçimde yapıyor. 

Hücrelerin Detaylı Analizi

DeepMACT algoritması temel olarak kanser hücrelerinin vücutta nasıl yayıldıklarını ve birbirleri ile iletişime nasıl geçtiklerini görüntüleyebilen bir algoritma olmaktadır. Bunun temelinde ise görüntüleme tekniklerinin olduğunu belirten Dr. Ertürk açıklamasının devamını ise şu şekilde getiriyor. “Dokuları tamamen şeffaf hale getirebiliyoruz. Lazerli tarama yapan mikroskoplarla bunu tarayarak, milyarlarca hücre içindeki kanser hücrelerini görüyoruz ve yapay zeka ile analiz ederek, kanserin nasıl yayıldığını ve gelişimini izleyebiliyoruz.”

Kanser İlaçlarının Etkilerini Gözlemleme

Daha öncede de kullanılan şeffaflaştırma teknolojisi ile yapay zekayı birleştiren doktorlar, bu sayede kanserin tedavisi için verilen ilaçlarında kanserli hücreler üzerinde nasıl etki ettiklerini rahatlıkla gözlemleyebildiklerini belirttiler. Bu sebeple bu çalışmanın bir diğer yararı da %5 başarı oranına sahip olan ilaçların etkinliklerini arttırarak %30’a çıkarabileceklerini umuyorlar.

Bu yazılım sayesinde insanlardaki hücrelerin detaylı incelemeleri sağlanarak kişiye özgü ilaçların üretilmesinin de önünü açtığını belirten Dr Ertürk; bu sebeple tıbbın değişik alanlarında da kullanabileceğini ön görüyor.

Helmholtz Merkezi Doku Mühendisliği ve Rejeneratif Tıp Enstitüsü başında bulunan Doktor Ali Ertürk, henüz deney aşamasında olan DeepMact algoritmasının ümit verici sonuçlar verdiğini ve en kısa zamanda tıbbın kanser ile olan mücadelesinde önemli bir silah olarak kullanabileceğini belirtti. Ekip arkadaşları ile birlikte tıp alanında bir ilke daha imza atan Dr. Ali Ertürk’ün bu çalışması Amerika Birleşik Devletler merkezli bilimsel araştırma dergisi olan CELL’in yeni sayısında geniş yer buldu.