2020 Siber Güvenlik Trendleri

Dijitalleşen çağda en önemli risk faktörlerinin başında siber saldırılar gelmektedir. Bu saldırıların önüne geçmek için en fazla çaba ve kaynak harcayan şirketlerin başında ise Microsoft gelmektedir. Microsoft’tan gelen son açıklama da 2020 yılında popüler olacak siber güvenlik konularına yer verildi.

Mayıs 30, 2020 tarafından Necip Sünbül

Dijitalleşen çağda en önemli risk faktörlerinin başında siber saldırılar gelmektedir. Bu saldırıların önüne geçmek için en fazla çaba ve kaynak harcayan şirketlerin başında ise Microsoft gelmektedir. Microsoft’tan gelen son açıklama da 2020 yılında  popüler olacak siber güvenlik konularına yer verildi.

Microsoft’un Tahmin Ettiği 2020 Siber Güvenlik Trendleri

Yapay Zeka

Yapay zekanın en büyük özelliği şüphesiz ki veri işleme özelliği olmaktadır. Hali hazırda yapay zekanın bu özelliği kullanılarak siber saldırılar ile mücadele edilmektir. Bu mücadelelerin 2020 yılında da devam edeceğini belirten şirket açıklamalarını şu şekilde sürdürdü: Yapay zekanın siber saldırganlar tarafında da kötü amaçlı olarak kullanıldığına dikkat çeken şirket; bu sebeple kod yinelemelerini takip etmek yerine, yapay zeka ve makine öğrenimi korumasını geliştirdi. Geliştirdikleri bu sistem sayesinde her gün 8 trilyonu işleyebilen şirket tehditlere neredeyse anında tepki vermeyi başarıyor.

Tedarik Zinciri Güvenliği

2020 yılında hayata geçirilmesi beklenen bir diğer önlem ise tedarik zincirleri ile siber güvenlik konusunda yapılacak anlaşmalar olacak.

Bulut Sistemi

Şirketlerde gün geçtikçe daha da artan çalışanların kendi cihazlarından ve ofis dışından çalışma eğilimleri sebebiyle güvenlik açıkları da aynı oranda atıyor. Bu güvenlik açıklarının giderilmesi için bulunan çözüm ise Hibrit Bulut Sistemi oluyor. Hali hazırda şirketlerin yarıdan fazlası bu sistemi kullansalar da 2020 yılında bu sistemi kullanan şirketlerin artması bekleniyor.

Sıfır Güven

Zayıf güvenliğe sahip kimlik bilgileri ve şifreler özellikle kötü amaçlı olarak yapay zeka kullanan siber saldırganların ilgisini çekmekte. Bunun önüne geçmek için ise sadece Sıfır Güven Sistemi öneriliyor. Bu sistemin en büyük özelliği parametreler içerisinde ki hiç bir şeye güvenmemesidir. Bu sistem sayesinde siber saldırganlar kurumsal güvenlik duvarlarını aşabilmeyi başarsalar bile, özel bilgilere ulaşmak için ek kimlik doğrulama bilgilerine ihtiyaç duyuyorlar. 2020’de ise kurumların daha fazla biometri ve kimlik sertifikalarına sahip çok faktörlü kimlik doğrulamalarına geçecekleri tahmin ediliyor.

Gruplaşmış Saldırılar

Siyasetin yada sosyal olayların bir araya getirdiği siber saldırganların yaptıkları saldırılar ile geçen sene ilk defa karşılaşan dijital dünya 2020 yılında siber güvenlik konusunda atılım yapması bekleniyor. Şirket bu sebeple 110’dan fazla grubu takip altında tutuyor ve zamanı geldiğinde resmi kurumların devreye girebilmesi için Interpol’e eğitimler veriyor. 

.